Dla rodziców

PROCEDURA ODBIORU DZIECI

 

 

PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIORU DZIECI
ZE SZKOŁY W ZESPOLE KSZTAŁCENIA I WYCHOWANIA
W KLUKOWEJ HUCIE

 

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r.
w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624, z 2002 r. Nr 10, poz. 96, z 2003 r. Nr 146, poz.1416, z 2004 r. Nr 66, poz. 606 oraz z 2005 r. Nr 10, poz. 75)

 

I. Przyprowadzanie dzieci do szkoły:

1. Rodzice (prawni opiekunowie) przyprowadzają dzieci do szkoły w godzinach określonych regulaminem świetlicy oraz pracy szkoły.

2. Rodzice (prawni opiekunowie) lub osoby pisemnie do tego upoważnione odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci do momentu przekazania ich pod opiekę nauczyciela lub wychowawcy świetlicy oraz od chwili odebrania z grupy lub z klasy.

3. Dzieci mają zapewnioną opiekę w świetlicy w godzinach pracy świetlicy.

4. Dowożone dzieci z kl. I przez pierwsze dwa tygodnie przyprowadzane są przez nauczyciela do sali lekcyjnej ze świetlicy. Po tym czasie dzieci samodzielnie przychodzą na zajęcia.

 

II. Odbiór dzieci ze szkoły:

1. Na początku roku szkolnego wychowawcy klas I – III szkoły podstawowej zobowiązani są zebrać od rodziców pisemne deklaracje o zapewnieniu bezpieczeństwa dziecku w drodze do i ze szkoły przez rodziców (prawnych opiekunów). Wychowawca gromadzi i przechowuje oświadczenia w teczce wychowawcy do końca roku szkolnego.

2. Odbiór dzieci poniżej 7 roku życia możliwy jest wyłącznie przez rodziców/ prawnych opiekunów, bądź inne osoby dorosłe upoważnione przez nich na piśmie.

3. Przez pierwsze dwa tygodnie nauczyciel odprowadza dzieci klasy I SP po zajęciach do świetlicy (przekazuje opiekę nad nimi wychowawcy świetlicy) lub do szatni.

4. Osoba odbierająca dziecko ze szkoły nie może być pod wpływem alkoholu ani środków odurzających.

5. W przypadku stwierdzenia, że rodzic/opiekun zgłosił się po dziecko w stanie wskazującym na nietrzeźwość, należy:

- nakazać osobie nietrzeźwej opuścić teren szkoły,

- wezwać do szkoły drugiego rodzica lub innego opiekuna dziecka,

- jeżeli wezwanie innego opiekuna jest niemożliwe, a nietrzeźwy rodzic odmawia opuszczenia szkoły i żąda wydania dziecka, twierdząc, że nie jest pod wpływem alkoholu, należy zawiadomić o tym fakcie dyrektora szkoły lub osobę pełniącą dyżur, aby podjęła decyzję czy należy wezwać policję.

6. Nauczyciel lub inny pracownik szkoły nie może odprowadzać ucznia do domu.

7. Gdy rodzic/opiekun lub osoba pisemnie do tego upoważniona chce z uzasadnionych powodów odebrać dziecko ze szkoły w czasie zajęć edukacyjnych, zgłasza ten fakt wychowawcy, nauczycielowi uczącemu w danym czasie w klasie.

8. W przypadku dzieci dowożonych każdy, osobisty odbiór dziecka przed odwozami, należy obowiązkowo zgłosić u nauczycieli świetlicy.

9. W przypadku złego samopoczucia dziecka lub innych okoliczności pielęgniarka (a kiedy jej nie ma wychowawca lub inny nauczyciel), informuje telefonicznie rodzica o zaistniałej sytuacji. Jeżeli rodzic nie może odebrać dziecka osobiście, wskazuje osobę, która to uczyni. Wskazana przez rodziców osoba, po okazaniu dokumentu tożsamości, potwierdza odbiór dziecka czytelnym podpisem w sekretariacie szkoły. Taka sama procedura dotyczy odbierania dzieci ze szkoły/ świetlicy w sytuacjach losowych, jeżeli jest niemożliwy odbiór dziecka przez rodziców/ opiekunów prawnych lub osoby stale upoważnione.

10. Sporadyczny, samodzielny powrót dziecka w klasach I – III SP udokumentowany jest stosownym oświadczeniem, które mają obowiązek złożyć rodzice/prawni opiekunowie. Wychowawca informuje o tym innych nauczycieli, prowadzących ostatnią lekcję w klasie.

11. Wszelkie zwolnienia z zajęć świetlicy szkolnej lub odwozu należy ustalać z nauczycielami świetlicy na podstawie pisemnego oświadczenia z datą i podpisem lub opcjonalnie w dzienniku elektronicznym (po wcześniejszym poinformowaniu  telefonicznym, iż taka wiadomość została wysłana). Zwolnienie podczas rozmowy telefonicznej może nastąpić jedynie w wyjątkowej sytuacji poprzez rozmowę z Dyrektorem ZKiW.

12. Jeśli odbiór dziecka ze szkoły/ świetlicy ma nastąpić przez osobę, która nie była do tej pory upoważniona w chwili odbioru dziecka osoba ta musi mieć przy sobie pisemne upoważnienie rodziców, a ponadto odbiór dziecka potwierdza czytelnym podpisem w sekretariacie szkoły.

13. Sprzeciw rodziców wobec odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczony przez orzeczenie sądowe.

 

 

III. Odbiór dziecka przez dziecko:

1. Odbiór dziecka z klas I – III SP ze szkoły przez starsze rodzeństwo powyżej 13 roku życia jest możliwe jedynie na wyraźną, pisemną prośbę rodziców/ prawnych opiekunów.

2. Odbiór dziecka z klas I – III SP ze szkoły przez starsze rodzeństwo poniżej 13 roku życia jest możliwy jedynie na podstawie wyraźnego oświadczenia woli rodziców, którzy biorą pełną odpowiedzialność związaną z ewentualnym wypadkiem dziecka. Taka sytuacja będzie obciążała wyłącznie rodziców, ponieważ ich decyzja jest realizacją władzy rodzicielskiej.

 

IV. Nieodebranie dziecka:

1. W razie wyczerpania wszystkich możliwości odbioru dziecka przez rodziców/ opiekunów lub osoby pisemnie upoważnione, nauczyciel ma obowiązek powiadomić o zaistniałej sytuacji dyrektora szkoły, który może zdecydować o powiadomieniu policji. Policja przejmuje opiekę nad dzieckiem i postanawia o ewentualnym oddaniu go pod opiekę innych członków rodziny bądź umieszczeniu w placówce opiekuńczej.

2. Z przebiegu zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza protokół zdarzenia podpisany przez świadków i przekazuje go do wiadomości dyrektora i rady pedagogicznej.

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

  • Zespół Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie
    ul.J.Wybickiego 6, 83-322 Stężyca
  • Sekretariat :
    58 6843312

    Przedszkole:
    507 792 994

    Świetlica:
    507 793 086

    Inspektor Ochrony Danych - Urszula Szreder
    adres e-mail: urszulaszreder@wp.pl

GALERIA ZDJĘĆ