We wtorek 10 listopada 2015 r. klasa II PG pod kierunkiem swojej wychowawczyni - pani Joanny Chmurzyńskiej - Wolskiej, przygotowała apel z okazji Święta Niepodległości. Gimnazjaliści wierszem i piosenką, a także krótką lekcją historii przypomnieli nam kilka ważnych faktów, które złożyły się na proces odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. Muzycznie do występu przygotowała uczniów pani Marzena Olszewska. Po części artystycznej zostały wręczone nagrody za konkurs z Dnia Języków Obcych.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II edycji konkursu organizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny "Mała Szkoła" w Szopie zatytułowanego „Wiersze pędzlem malowane”. Należało wykonać dowolną techniką pracę plastyczną do jednego z wierszy Ewy Warmowskiej. W niedziele 1 listopada na stronie szkoły w Szopie zostały opublikowane wyniki konkursu. Prace trojga uczniów: Marceliny Dułak, Natalii Okuniewskiej i Nikodema Chylewskiego znalazły się wśród wybranych przez komisję i staną się ilustracjami w nowym zbiorze wierszy Ewy Warmowskiej. Nagrody – książki z wierszami pani Warmowskiej i wybranymi pracami dzieci zostaną wręczone 14 grudnia 2015 r. podczas konkursu recytatorskiego w Szopie.
Zapraszam do udziału w szkolnym KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM MISTRZ ORTOGRAFII dla klas II i III SP.
Zasady udziału w konkursie:
1. Każda klasa wyłoni nie więcej niż sześciu uczestników na podstawie przeprowadzonego przez wychowawcę dyktanda.
2. Reprezentantów klas wychowawcy zgłoszą do organizatora konkursu w terminie do 27.11.2015 r.
3. Uczestnicy oceniani będą w dwóch kategoriach wiekowych: na poziomie klasy drugiej i klasy trzeciej.
4. Konkurs przebiegał będzie w dwóch etapach:
I etap odbędzie się 07.12.2015 r. (poniedziałek) w Sali 103 o godz.12.35-13.30- dyktando dla klas II SP
08.12.2015 r. (wtorek) w sali 106 o godz. 12.35 - 13.30 - dyktando dla klas III SP
Do drugiego etapu przechodzą uczniowie (maksymalnie 4 osoby), którzy wykazywali się najlepszą znajomością poznanych reguł ortograficznych.
II etap odbędzie się 14.12.2015 r. - test ortograficzno - gramatyczny w sali 103 o godz. 12.45 - 13.30
5. Przy ocenie będą brane pod uwagę następujące kryteria:
- znajomość zasad ortograficznych
- poprawność pisowni
- użycie wielkiej litery
- umiejętność rozwiązywania rebusów, krzyżówek i zagadek ortograficznych
- pisownia wyrazów z utratą dźwięczności
- pisownia zakończeń: ą, on, om, ę, en, em
6. Lista laureatów wywieszona zostanie na tablicy informacyjnej. Zwycięzcy otrzymają nagrody przy najbliższym apelu szkolnym.
Organizator konkursu
Karolina Rekowska
Dyrektor ZKiW poszukuje rodziny , która od 1 do 12 lutego 2016 roku, mogłaby gościć obcojęzycznego studenta posługującego się językiem angielskim. Student goszczący u Państwa, będzie prowadzić zajęcia w naszej szkole. Rodzina miałaby Jemu zapewnić nocleg i dwa posiłki dziennie (śniadanie i kolację) - obiad przygotuje kuchnia w szkole (oprócz soboty i niedzieli). Chętna rodzina może się zgłosić w sekretariacie szkoły lub bezpośrednio u pana Dyrektora. Zapraszamy do współpracy! Państwa gościnność zaowocuje jako czas miłych spotkań, pozytywnych emocji, wymiany poglądów kulturowych, a być może również jako początek wieloletniej przyjaźni. Ponadto niewątpliwie będzie to okazją do nauki lub doskonalenia umiejętności komunikowania się w języku angielskim.
W piątek 30 października klasa IV b szkoły podstawowej występowała na apelu z okazji Dnia Wszystkich Świętych. Młodzi uczniowie byli bardzo przejęci występem, w który tak bardzo się zaangażowali. Mimo tremy nie zabrakło im odwagi i rezolutnie wyszli na scenę przed licznie zebraną publicznością. Dla dziesięciolatków to spore wyzwanie, któremu podołali. Temat święta został przedstawiony w sposób pozytywny, generując spokojne emocje. Po apelu odmówiono także krótką modlitwę w intencji zmarłej nauczycielki z naszej szkoły. Wielkie brawa dla dziewczynek i chłopców z klasy IV b.
Tekst na podstawie relacji pana Mariana Wierzby
Dnia 30.10.2015 r. odbył się finał XI Edycji Powiatowego Konkursu Literacko- Plastycznego „Kaszubskie Madonny” w Ośrodku Edukacji Kaszubskiej w Starej Hucie. Tegorocznym tematem było wykonanie kapliczki w formie przestrzennej. Konkurs Powiatowy został zorganizowany przez Centrum Kultury „Kaszubski Dwór” w Kartuzach i Ośrodek Edukacji Kaszubskiej w Starej Hucie. Komisja Konkursowa wyłoniła grupę równorzędnych laureatów I miejsc, którzy otrzymali dyplomy i książki "Magiczny Świat Kaszub". Z naszej szkoły laureatami zostało 9 dzieci: Malwina Mejer, Ewa Pawela, Kamila Stenka, Miłosz Białk, Marcin Duzowski, Maciej Duzowski, Jakub Wiedemann z klasy 3a SP oraz Natalia Dawidowska i Wiktoria Garska z klasy 4a. Uczniów do konkursu przygotowała Honorata Kuziemkowska.
Tekst na podstawie relakcji pani Honoraty Kuziemkowskiej
W poniedziałek 26 pażdziernika w świetlicy szkolnej odbył się coroczny Dzień Pluszaka. W zabawie brali udział uczestnicy świetlicy na piątej i szóstej godzinie lekcyjnej. Podczas balu z przyniesionymi przez dzieci pluszowymi zabawkami, odbyły się tańce przy muzyce i liczne konkursy z nagrodami. W czasie imprezy panowała miła i radosna atmosfera. Dzieci już nie mogą doczekać się kolejnego Święta Pluszka.
Opracowały: Arleta Treder i Agata Pobłocka
Dnia 23 października 2015 r. o godz. 11:00 w Zespole Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie odbyło się pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Do ceremonii ślubowania i aktu pasowania przystąpiło łącznie 43 dzieci z dwóch klas. Uroczystość była poprzedzona występem artystycznym pierwszoklasistów prezentujących swoje umiejętności recytatorskie, muzyczne i taneczne. Na apel zostali zaproszeni goście, między innymi: Wójt Gminy Stężyca - Tomasz Brzoskowski, Ksiądz Proboszcz Dariusz Knut, Sekretarz Gminy – Ewa Borzestowska, Dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół w Stężycy - Urszula Ziomkowska, przedstawiciele Rady Rodziców, Dyrekcja ZKiW w Klukowej Hucie i oczywiście rodzice uczniów. W końcowej części uroczystości dzieci otrzymały dyplomy, prezenty od gości i słodkości od rodziców.
Dnia 19 października 2015 odbył się uroczysty apel, który wpisał się w ogólnopolskie obchody XV edycji Dnia Papieskiego. Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: „Jan Paweł II - Patron Rodziny”. Wszyscy zebrani mieli przyjemność obejrzeć przygotowany specjalnie na tę uroczystość program słowno-muzyczny, którego wykonawcami byli uczniowie z klas III a i III b szkoły podstawowej pod opieką wychowawczyń. W apelu poza młodzieżą szkolną, licznie uczestniczyli członkowie grona pedagogicznego oraz dyrekcja szkoły i ksiądz proboszcz. Osoba wybitnego Papieża - Polaka została przedstawiona w sposób niezwykły. Zamysłem organizatorów i osób recytujących poszczególne teksty była chęć ukazania prawdy o Tym wspaniałym, wielkim człowieku, nie tylko przedstawiając Go jako wybitnego myśliciela i humanistę, głowę Stolicy Apostolskiej i prezbitera świata, ale wyeksponowano również Jego poczucie humoru, intelekt, olbrzymią charyzmę, otwartość na innych ludzi, religie i zmiany obyczajowe.
Tekst na podstawie relacji p. Honoraty Kuziemkowskiej
Uczniowie klasy "0"b wraz z wychowawcą, składają serdeczne podziękowania paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Klukowej Hucie za dofinansowanie i zakup gier edukacyjnych oraz piłek kangurków. Dzieci ucieszyły się z nowych zabawek, dzięki którym mogą połączyć zabawę z nauką.
Dzień Edukacji Narodowej uczniowie klasy IIIa SP postanowili uczcić w sposób niezwykły, robiąc lody. Na początku dzieci zapoznały się z działaniem sprzętu do sporządzenia lodów, a następnie wybierali ich smak. Były desery o smaku truskawkowym, jagodowym oraz wieloowocowe. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób można wykorzystać zamrożone owoce. Na degustację zaproszono klasę IIIb SP. Wszystkim smakowały własnoręcznie robione sorbety lodowe.
Dnia 13 października w Dworze Artusa w Gdańsku odbyła się Wojewódzka Uroczystość Dnia Edukacji Narodowej. Podczas tego spotkania p. Irena Szyca i p. Violetta Kurszewska otrzymały Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Medale KEN wręczały: pomorska kurator oświaty Elżbieta Wasilenko oraz wicekurator - Gabriela Albertin. Serdecznie gratulujemy naszym wspaniałym nauczycielkom i życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 29. 10. 2015 roku w godz. 8:00 - 11:00 odbędzie się fluoryzacja (szczotkowanie zębów) dla klas IV - VI szkoły podstawowej. Bardzo proszę, aby uczniowie przynieśli w tym dniu szczoteczki do zębów.
W dniu 13 października odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Część artystyczną przygotowała klasa III gimnazjum pod kierunkiem pani Anity Gronda - Hinca i pani Marzeny Olszewskiej. Przedstwaienie gimnazjalistów wzbogaciły występy taneczne dziewcząt i chłopców przygotowanych przez panią Hannę Lica. Oprócz podziękowań od uczniów wszyscy pracownicy szkoły, usłyszeli wyrazy uznania od przedstawicieli Rady Rodziców.
Jesień to czas zbiorów - w sadzie, w ogrodzie, w lesie. Uczniowie IIb zgromadzili w swojej klasie wspaniałe okazy warzyw i owoców. Po wykorzystaniu na zajęciach z edukacji przyrodniczej niektóre z nich zjedzą ze smakiem, inne tak jak w wierszu Jana Brzechwy wylądują w smacznej zupie, którą ugotują dla wszystkich uczniów nasze wspaniałe kucharki. Bardzo dziękujemy za te smaczne dary państwu Alicji i Markowi Szutenberg, którzy prowadzą ekologiczne gospodarstwo. W ogrodzie Jasia Chmurzyńskiego też wyrosły wyjątkowo dorodne dynie i kalarepy. Na tym klasowym straganie są dary jesieni przyniesione przez wielu uczniów IIb. Wszystkim dziękuję i życzę smacznego!
Tekst - Wychowawczyni IIb: p. Danuta Janca
Klasa "O"b wraz z wychowawczynią Anną Woźniak 1 października obchodziła dzień zdrowych nawyków. Wszyscy mieli okazję posmakować samorobnych kompotów i dżemów, a na zajęciach zrobiono sok z pietruszki oraz soczek Kubusia. Wszystko było bardzo pyszne o czym świadczyły kolejki po dokładkę :). Na przekąskę uczniowie zajadali się zdrowymi jabłkami. Słodkie owoce mogą nam zastąpić niezbyt zdrowe słodycze.
Tekst na podstawie relacji p. A. Woźniak
Wspólne smażenie frytek z kaszubskich ziemniaków było główną atrakcją noclegu w szkole, który odbył się w miniony piątek. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV - VI szkoły podstawowej i gimnazjum uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego. Był wspólny śpiew, gry i zabawy, a wszystko w klimacie regionalnym. Najwięcej radości sprawiły uczestnikom noclegu Kaszubskie Kalambury, a po nich słodkie nagrody.
Dnia 25 września 2015 roku w Naszej szkole odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Opiekunem Samorządu został Pan Marian Wierzba. Do Rady wybrano: Patrycja Leyk - przewodnicząca, Remigiusz Chmurzyński - zastępca, Jagoda Wiedemann - sekretarz. Gratulujemy i życzymy owocnej pracy w tym roku szkolnym.
Bardzo nam miło, że w naszej szkole są uczniowie, dla których uczciwość i dobroć są ważniejsze od osobistych korzyści. Uczeń klasy IIb Bartosz Dolny znalazł na boisku przy szkole banknot 100-złotowy, który przekazał wychowawczyni klasy. Wychowawczyni pieniądze zaniosła do sekretariatu szkoły, gdzie zgłosił się po nie uczeń, który je zgubił. Swoją postawą Bartosz zasłużył na szacunek i podziękowania od nas wszystkich. Pan dyrektor Grzegorz Przepiórski za szlachetne zachowanie wręczył uczniowi piłkę. Starajmy się pamiętać, że to od nas zależy, czy w naszej szkole będziemy bezpieczni i zadowoleni. A Henryk Sienkiewicz o uczciwości powiedział tak: "Nie ten jest uczciwym człowiekiem, co nie robi źle, ale ten, co robi dobrze".
Tekst na podstawie relacji p. Danuty Janca