Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego opracował i udostępnił do użytku młodych ludzi, a także dla rodziców, opiekunów i nauczycieli PLATFORMĘ EDUKACYJNO-INFORMACYJNO-KOORDYNUJĄCĄ, która zawiera BAZĘ DANYCH na temat dostępnych w woj. pomorskim (w każdym powiecie/mieście na prawach powiatu) form wsparcia młodych ludzi w obszarze zdrowia psychicznego (wyszukiwarka).
Co ważne:
Zachęcamy do włączenia się i rozpowszechnienia informacji o nowym narzędziu tak, żeby dotarła ona do osób szukających (lub mogących potrzebować) pomocy w obszarze zdrowia psychicznego.
Szczegółowe informacje znajdują się pod linkiem:
Kampania społeczna pt.: „#Rozmawiaj#Reaguj”, przygotowana została przez Państwową Komisję do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.
Celem kampanii jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem wykorzystania seksualnego małoletnich. Jedno ze wskazań kampanii to: „Gdy zauważysz, że dziecko jest, m.in.: przygnębione i zlęknione, izoluje się, ma problemy w szkole i niską samoocenę, to: rozmawiaj, słuchaj, uwierz i reaguj”
Z Pierwszego Raportu PKDP wynika, że ofiarami przemocy seksualnej w Polsce w ubiegłych latach najczęściej były dzieci w wieku 13-15 (49%) i 7-12 (41%) lat. W okresie popełnienia czynu 76% skrzywdzonych dzieci przebywało w swoim domu, pod opieką rodziców. Niestety w 54% przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważył nic niepokojącego.
17.03.2023 r. był dniem wyjątkowym dla społeczności Zespołu Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie, ponieważ obchodziliśmy uroczysty Dzień Patrona. Uczniowie klas IV-VIII walcząc o miecz Remusa od rana zmagali się z testem sprawdzającym wiedzę o Aleksandrze Majkowskim. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami oraz Dyrekcją zgromadzili się na apelu przygotowanym specjalnie na tę okazję. Młodzież klasy VI a wraz z Paniami: Anielą Raba i Krystyną Śliwińską przygotowali spektakl przepełniony fantastyką, który inspirowany był powieścią napisaną przez Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa”. Widzowie dowiedzieli się jakie zadanie otrzymał tytuowy bohater oraz zostali uświadomieni, że również oni mogą zostać powołani do misji, jaką jest podtrzymywanie tożsamości Kaszubskiej. Po zakończonym przedstawieniu odbiorcy obejrzanej sceny mieli możliwość odpowiedzieć na zadane im pytania związane z przedstawionym fragmentem życia Remusa i za poprawną odpowiedź otrzymać kaszubskiego „bómka”.
W ostatniej części spotkania poważny nastrój został zmieniony na radosny, a to za sprawą uczennic kl. VI, które w zabawny sposób przedstawiły taniec do kaszubskiej piosenki „Mój tatko kupił koza”. Następnie reprezentanci poszczególnych klas opowiadali kaszubskie kawały, bo jak wiemy: „Kaszubi poważnibywają, ale na żartach również się znają”.
Na zakończenie uroczystości komisja w składzie: Hanna Lica oraz przedstawicielka Rady Rodziców Pani Patrycja Mielewczyk ogłosiła wyniki zmagań testowych. W tym roku „Miecz Remusa” oraz bon pieniężny, ufundowany przez Dyrektora szkoły oraz sklepik „Grosik” otrzymała kl. VIII b. Gratulujemy!!!
Dziękujemy wszystkim Wychowawcą i nauczycielom za zaangażowanie i pomoc w organizacji Święta Szkoły.
Filmik z uroczystości jest w zakładce laboratorium przyszłości
Dnia 17.03.2023r. w naszej szkole odbył się Dzień Patrona Szkoły Aleksandra Majkowskiego. Z tej okazji uczniowie klas I - III recytowali jego wiersze i zaprezentowali swoją wiedzę o życiu i twórczości patrona szkoły. Wzięli również udział w zawodach sportowych. Wszystkie klasy zostały nagrodzone dyplomami oraz medalami.
W dniu 26 marca 2023 roku (niedziela) od godz 11:30 do 14:00 odbędzie się dzień otwarty z możliwością obejrzenia nowego budynku hali widowiskowo-sportowej przy ZKIW w Klukowej Hucie.
Serdecznie zapraszamy.
od 15 lutego do 31 marca trwa rekrutacja do Programu Stypendialnego
Horyzonty Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego (Fundacji
EFC) realizowanego w partnerstwie z Fundacją Rodziny Staraków.
Zaproszenie kierujemy do ósmoklasistów, którzy pochodzą z małych
miejscowości (do 30 tys. mieszkańców).
* Pokrywamy pełne koszty zamieszkania w bursie, wyżywienia i
biletów komunikacji miejskiej oraz częściowo szkolnych wycieczek.
* Organizujemy i finansujemy wakacje i ferie, podczas których uczymy
się żeglować, pływać na desce, jeździć na nartach czy
snowboardzie.
* Finansujemy naukę w szkole językowej i egzaminy na certyfikaty.
* Wspólnie ze stypendystami i stypendystkami organizujemy ciekawe
projekty społeczne, artystyczne i naukowe.
* Zapewniamy wsparcie psychologiczne
Regulamin Programu Stypendialnego Horyzonty jest zatwierdzony przez
Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Dnia 13 marca klasa 2b wzięła udział w zajęciach profilaktycznych kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł o tematyce "ZDROWO ROSNĘ". Zajęcia poprowadziła pani pedagog. Dzieci z wielkim zaangażowaniem brali udział w pogadankach dotyczących zdrowego trybu życia. Aktywnie wykonywały karty pracy. Poznały opowiadanie, którego bohaterami byli Bieguś oraz Stworek Sporcik.
Z kolei dnia 14 marca, w nawiązaniu do opowiadania z dnia poprzedniego, uczniowie wykonywali ZDROWE KANAPKOWE STWORKI ;-)
Oto efekty ich pracy:-)
Bo zastepstwa mogą być przyjemne! ;-)
Dnia 14 marca klasa 5a wspólnie z panią pedagog przygotowywali mini pizzerki. Uczniowie świetnie zorganizowali swoją pracę. Podzielili się obowiązkami i doskonale się z nich wywiązali, a na końcu...
Wszyscy zajadali pyszne i różnorodne mini pizzerki!
Dziękujemy paniom z kuchni za udostępnienie piekarnika i pomoc w jego obsłudze!
Dnia 21 lutego w naszej szkole odbył się pokaz historyczny pt.: " Życie i kultura w średniowieczu" grupy Artystycznej " Rekonstrukto". W programie tym grupa zaprezentowała: żywą lekcję historii, obyczaje i kulturę tej epoki oraz przegląd ekwipunku i uzbrojenia.
Klasa 1 b jak wiadomo uwielbia pracę plastyczne. A skoro za oknem zimowa aura, to uczniowie przygotowali prace plastyczne z ptasim towarzystwem w roli głównej. Prace ptaków powstały z odbitych dłoni dzieci. Prosta praca, która przyniosła wiele radości i uśmiechu.
Klasa 1 b postanowiła w swojej klasie założyć kącik przyrodniczy, mający na celu poznanie otaczającego nas świata i rozbudzenie ciekawości przyrodniczej wśród pierwszaków. Dzieci siały rośliny ( rzeżuchę, pszenicę, grykę) , sadziły cebulki, aby poznać cykl rozwoju rośliny. Ponadto uczniowie uczą się systematycznej pielęgnacji, podczas pełnienia codziennych dyżurów przy podlewaniu.
Podczas ferii zimowych członkowie spółdzielni uczniowskiej "Grosik" wzięli udział w projekcie "Turniej Kroków" którego podsumowanie odbyło się 17 lutego 2023 zajmując miejsca w czołówce. „ Turniej Kroków” to projekt społeczny stworzony przez czterech uczniów ZSZiO w Kartuzach w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. W ciągu 11 dni uczestnicy przysyłali swoje wyniki, a organizatorzy prezentowali je w mediach społecznościowych. Celem projektu było propagowanie aktywności fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W turnieju wzięły udział 153 osoby w różnych kategoriach wiekowych oraz w klasyfikacji ogólnej.
Drodzy Rodzice, Kochani Uczniowie....
Corocznie bierzemy udział w konkursach profilaktyczno-edukacyjnych dla uczniów organizowanych w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł.
W 2023 roku organizatorzy kampanii przygotowali 2 konkursy indywidualne oraz 1 konkurs zespołowy. Przybliżę Państwu ich tematykę i oczywiście proszę zachęćcie swoje pociechy do wzięcia udziału w niniejszych konkursach!
Ja zajmę się wysłaniem prac i wszelką dokumentacją.
1. ROSNĘ ZDROWO! – KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI- PRACA PLASTYCZNA LUB LITERACKA
Rodzaj konkursu: konkurs indywidualny.
Adresaci konkursu: uczniowie oddziałów przedszkolnych i szkół podstawowych.
Zadanie konkursowe: odnosi się do hasła przewodniego kampanii. Zadaniem uczestnika konkursu jest wykonanie pracy, która kojarzy mu się z motywem przewodnim kampanii „Rosnę zdrowo!”. Interpretacja hasła zależy od wyobraźni uczestnika. Może to być praca pokazująca, co sprawia nam przyjemność, co jest dla nas ważne, jak widzimy swoją przyszłość, czy, jak dbamy o swoje zdrowie.
Technika wykonania pracy: prace plastyczne mogą być wykonane dowolną techniką, pozwalającą na utrwalenie obrazu (lub kształtu) na wybranym przez uczestnika materiale. Mogą zatem być narysowane, namalowane, wyklejone przy użyciu plasteliny, kolorowego papieru, krepy, produktów spożywczych (np. ryżu), uformowane z modeliny, wykonane z kasztanów, żołędzi, zapałek, guzików itp. Prace mogą też zostać wykonane za pomocą grafiki komputerowej (tabletu graficznego).
Prace literackie: forma dowolna; praca może liczyć najwyżej trzy strony A4 znormalizowanego druku (5400 znaków).
Cele konkursu: głównym celem konkursu jest zachęcenie uczniów do przyjrzenia się swoim talentom, zastanowienia się nad swoimi zaletami, wzbudzenie kreatywności. Pokazanie, że każdy z nas jest w czymś dobry i może się tym pochwalić. Celem konkursu jest docenienie trudu uczniów i ich zaangażowanie w wykonanie pracy.
Termin przynoszenia prac do pedagoga szkolnego: do 1 czerwca 2023
Rozstrzygnięcie konkursu:31 sierpnia 2023
Nagrody: gry, książki, zestawy muzyczne
2. MÓJ POMYSŁ NA ZDROWIE! – KONKURS NA PLAKAT PROFILAKTYCZNY
Rodzaj konkursu: konkurs indywidualny.
Adresaci konkursy: uczniowie szkół podstawowych.
Zadanie konkursu: zadaniem uczestnika konkursu jest wykonanie plakatu profilaktycznego zachęcającego swoich rówieśników do dbania o swoje zdrowie/ postawienie na zdrowy styl życia. Plakat może odnosić się do różnych rodzajów profilaktyki prozdrowotnej: zdrowia fizycznego, psychicznego, społecznego.
Technika wykonania pracy: praca powinna być wykonana za pomocą techniki plastycznej, która pozwala na utrwalenie obrazu na papierze. Może to być m.in.: rysowanie, malowanie, wycinanka papierowa etc. Praca może zostać również wykonana na tablecie graficznym.
Cele konkursu: celem konkursu jest zwrócenie uwagi uczniów na fakt, że mają oni wpływ na miejsce, w którym żyją, na to, co ich otacza, jakich dokonują wyborów. Swoją wiedzą i doświadczeniem mogą pochwalić się z innymi i tym samym kształtować postawy swoich rówieśników. Tym sposobem mogą również współtworzyć profilaktykę!
Termin przynoszenia prac do pedagoga szkolnego: do 1 czerwca 2023
Rozstrzygnięcie konkursu: 31 sierpnia 2023
Nagrody: w konkursie zostanie wybranych sześć zwycięskich plakatów (trzy w kategorii wiekowej I-IV klasa; trzy w kategorii V-VIII klasa). Plakaty zostaną scyfryzowane i wydrukowane. Następnie zostaną dołączone jako element profilaktyczny do materiałów kolejnej edycji kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł 2024”. Tym samym będą one spełniały funkcję profilaktyczną i edukacyjną! Zostaną rozdysponowane do szkół na terenie całego kraju. Laureaci otrzymają też nagrody rzeczowe.
3. W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH – KONKURS FOTOGRAFICZNY
Rodzaj konkursu: konkurs zespołowy.
Adresaci konkursu: uczniowie szkół podstawowych.
Zadanie konkursowe: zadaniem grupy konkursowej jest wykonanie zdjęcia, na którym zostanie przedstawione hasło konkursowe. Podczas oceny prac będzie promowane kreatywne, pomysłowe i nieoczywiste podejście do zadanego tematu.
Technika wykonania pracy: fotografia.
Cele konkursu: wzbudzenie wśród uczniów kreatywności, poszerzenie ich wiedzy, zachęcenie do pracy w grupie, nauka współpracy i kompromisów.
Termin przynoszenia prac do pedagoga szkolnego: do 30 listopada 2023
Rozstrzygnięcie konkursu:31 grudnia 2023
Nagroda: projektor multimedialny dla klasy/grupy oraz nagrody rzeczowe dla uczniów.
Pozdrawiam serdecznie!
Pedagog szkolny Hanna Lica
6.02.2023 laureaci etapu szkolnego XIV Konkursu Biblijnego "Uczeń Chrystusa" reprezentowali naszą szkołę na etapie powiatowym, który odbyły się w LO w Kościerzynie.
Na wyniki musimy jeszcze poczekać.
Wszyscy wyszli zadowoleni, z Ewangelią św. Jana są już zaprzyjaźnieni.
Dziękujemy Lenie Szypiór Kl.IVa, Damianowi Pawela IVb, Franciszkowi Stawskiemu kl. VI, Kornelii Wiśniewskiej kl. VIIIb, Hubertowi Domaszk kl.VIIIa, Szymonowi Wojdak kl.VIIIa.
Kolejne Walentynki za nami, już tradycyjnie 14 lutego działała w szkole poczta walentynkowa. Nasi listonosze z Samorządu Uczniowskiego mieli pełne ręce pracy. Wszystkie serduszka, listy i życzenia dotarły do adresatów.
SK Caritas planuje zorganizować kiermasz świąteczny połączony z Dniem Kobiet 7 i 8 marca w sali 101. Liczymy na zaangażowanie darczyńców jak i kupujących. Chętnie przyjmiemy stroiki, słodycze, ozdoby świąteczne, które można przynosić do opiekunów SK Caritas Emilii Kamińskiej, Krystyny Sliwińskiej-Kobiela, Karoliny Naczk.Wszystkie zebrane fundusze zostaną przeznaczone na niesienie pomocy potrzebującym. Z góry dziękujemy za wsparcie.
W środę 22 lutego w naszej szkole gościliśmy doradcę zawodowego Panią Julię Reszkę z Urzędu Pracy w Kartuzach. Spotkanie odbyło się dla uczniów klas ósmych. Temat zajęć dotyczył świadomego wyboru szkoły. Uczniowie uświadomili sobie jak ważne jest poznanie siebie oraz kierowanie się marzeniami i ambicjami przy wyborze szkoły i zawodu.
Szanowni Rodzice,
Czy chcecie się dowiedzieć jak rozwijać kompetencje kluczowe i
wesprzeć swoje dziecko w rozwoju jego kariery zawodowej? Morska
energetyka wiatrowa oferuje bardzo szerokie spektrum możliwości pracy
dla młodzieży w różnych zawodach świetnie płatnych.
Zapraszamy do udziału w warsztacie dla rodziców pt. Jak rodzic
może rozwijać kompetencje kluczowe by wesprzeć swoje dziecko w
bardziej świadomych wyborach edukacyjno-zawodowych, który odbędzie
się 14.03 o godz. 15.00-17.00 w Gdańsku na Amber Expo. Poznacie
Państwo możliwości zdobycia zawodu przez Wasze dzieci w dynamicznie
rozwijającym się sektorze zielonej energetyki a konkretnie morskiej
energetyki wiatrowej. Warsztat jest organizowany w ramach 1 Edukacyjnych
Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023 w dniach 14 - 15 marca br.
Poruszone będą następujące kwestie:
* Czym są kompetencje kluczowe i do czego się przydają?
* Jak z rozwijania zainteresowań przejść do rozwijania kompetencji?
* W jaki sposób pomagać dziecku rozwijać kompetencje?
* Jak dopasować kompetencje mojego dziecka do oczekiwań rynku pracy?
Czy je dopasowywać?
Panel poprowadzą doświadczeni pedagodzy i doradcy zawodowi z Poradni
Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Gdyni panie Monika Piekarz i
Katarzyna Abramowicz.
Udział w panelu jest bezpłatny, potrzebna jest rejestracja, aby
otrzymać wejściówkę na targi
https://liblink.pl/UPvjfZRMZL 4
Zapraszamy we wtorek 14.03.2023 o godz. 15.00-17.00 na widownię sceny w
Hali A, Centrum Wystawienniczo - Kongresowego AMBEREXPO, ul. Żaglowa
11, 80-506 Gdańsk.
UWAGA! Uprzejmie prosimy o zgłoszenie się z wydrukowaną (po
rejestracji) wejściówką do recepcji w Hali A.
...............................................................................................................................
...........................................................................
Z poważaniem
Damian Orzeł
Kierownik Referatu szkolnictwa zawodowego w regionie
Departament Edukacji i Sportu