Nasza szkoła włączyła się w akcję pomocy dla schroniska dla zwierząt w Kościerzynie, organizowanej przez Morsy Stężyckie. W akcji brały udział inne szkoły z naszej gminy, jak również Urząd Gminy Stężyca. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i pracownikom, którzy tak mocno się zaangażowali.
Tekst Honorata Kuziemkowska
"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci"
W. Szymborska
Z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pana Marka Labudy, dyrektora Szkoły Podstawowej w Klukowej Hucie w latach 1992 - 1997. Pan Marek dał się poznać jako osoba poświęcona bez reszty pracy pedagogicznej.
Pogrzeb odbędzie się w środę 28 listopada 2018r. o godz. 10:00 w kościele parafialnym w Stężycy.
W czwartek 22 listopada w godz. 17:00 - 19:00 odbędzie sie wywiadówka.
"Pisk Białego Orła” – przejmujący spektakl z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości
W związku z setną rocznicą tego wydarzenia, różne społeczności przygotowują programy obchodów tej rocznicy. Wśród nich są między innymi uczniowie Zespołu Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie.
Uczniowie klasy VIIb pod kierunkiem wychowawczyni Honoraty Kuziemkowskiej zaprezentowali program artystyczny „Pisk Białego Orła” według scenariusza Adama Szafrańca. Spektakl opowiadał historię wielopokoleniowej wiejskiej rodziny. Jej członkowie otrzymali solidne tradycyjne wychowanie z naciskiem na patriotyczne wartości. Ich życie było przepojone miłością do Ojczyzny, gotowi byli na różne poświęcenia z narażeniem życia włącznie. Pod swoim dachem ukrywali poetę. Człowiek ów oczytany i mądry, odwołując się do literatury i poezji okresu zaborów jeszcze bardziej wzmacniał w nich wolę walki i ofiarności za wolność ukochanej Ojczyzny. Legenda o Białym Orle została opowiedziana słowami lektora, nastrojową muzyką oraz tańcem dziewcząt w teatrze cieni do której idealnie wpasowali się występujący uczniowie.
Motywem przewodnim przedstawienia był Biały Orzeł - symbol Polski, którego „pisk” nie pozwalał tracić nadziei na wolność. W finale przedstawienia oczom oglądających ukazała się powiewająca flaga Polski. Występ uczniów dostarczył wielu wzruszeń oraz pobudził ducha patriotyzmu.
Honorata Kuziemkowska
7 listopada klasy II SP i Vc SP udały się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment w Gdyni - miejsca, które poprzez zabawę wprowadza dzieci w świat nauki. Wystawa i interaktywne pokazy pobudzały ciekawośc uczniów, a podejmowane wspólne zadania integrowały i sprawiały wiele radości. Obie grupy wzięły też udział w warsztatach. Klasy II uczestniczyły w lekcji pt. KOSMOS a klasa V w warsztatach zatytułowanych LABIRYNT ŚWIATŁA.
Tej nocy mało który uczeń spał. Pani Honorata Kuziemkowska, Krystyna Śliwińska, Emilia Kamińska zrealizowały program „nocowania w szkole” z uczniami klas VI b oraz VII b. Zawierał on:
- Pieczenie pizzy,
- Gry zabawy dydaktyczno – wychowawcze,
- Konkursy (karaoke, „Najpiękniejsza piżama),
- Bitwę na poduszki,
- Nocne oglądanie bajek i filmów.
Szalona noc skończyła się o godzinie 7:00. Uczniowie obu klas byli zachwyceni wspólnie spędzoną nocą w szkole.
Tekst: Krystyna Śliwińska
NA PODSTAWIE ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ Z DNIA 04 KWIETNIA 2018 ZMIENIAJĄCE ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE SZCZEGÓŁOWEJ ORGANIZACJI PUBLICZNYCH SZKÓŁ I PUBLICZNYCH PRZEDSZKOLI USTALAM DZIEŃ 31.10.2018 I 02.11.2018 WOLNYM OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZYCH W ROKU SZKOLNYM 2018/2019.
Z POWAŻNIEM
GRZEGORZ PRZEPIÓRSKI
DYREKTOR ZKiW W KLUKOWEJ HUCIE
We wtorek 30 października na drugiej i trzeciej godzinie lekcyjnej odbył się apel z okazji Wszystkich Świętych. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy Vc pod kierunkiem pani Ilony Chmurzyńskiej i pani Emilii Kamińskiej. Podczas występu uczniowie przedstawili radosną historię wejścia do Nieba oraz przybliżyli sylwetki kilku Świętych, wprowadzając widzów w atmosferę zbliżających się Świąt.
Dnia 25.10. 2018 r. w naszej szkole odbyło się pasowanie klas pierwszych. W uroczystości uczestniczyli rodzice uczniów klas pierwszych, klasy drugie wraz z wychowawcami, nauczyciele uczący w klasach pierwszych oraz zaproszeni goście, m.in. Dyrekcja Szkoły, Rada Rodziców, przedstawicielka Gminy Stężyca pani Urszula Ziomkowska i ksiądz proboszcz parafii w Klukowej Hucie Dariusz Knut. Tego dnia uczniowie zaprezentowali krótkie przedstawienie przygotowane przez panie Karolinę Rekowską i Irenę Węsiora - Ho-Duy. Uczniowie otrzymali od zaproszonych gości upominki, bon pieniężny oraz słodkości od rodziców.
W dniu 18.10.2018 uczniowie klasy piątej a i b uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni oraz Jednostki Państwowej Straży Pożarnej nr 1 w Gdyni. Celem wyjazdu było rozwijanie zainteresowań naukowych oraz pogłębienie wiedzy uczniów poprzez uczestnictwo w zajęciach i zwiedzanie wystaw znajdujących się na terenie Centrum, a także zapoznanie się z zawodem strażaka. Zanim uczniowie przystąpili do samodzielnego eksperymentowania i obejrzenia interaktywnej wystawy, wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pt. „Kryptonim - Experyment” i „Komórka pod mikroskopem”. Podczas zajęć dzieci uzyskały odpowiedzi na wiele pytań takich jak:
Czym jest symetria?
Jak wyglądają w lustrze różne kształty?
Jak wiele ma wspólnego ze sobą matematyka i łamanie szyfrów?
Czy komórka może się zestresować?
Gdzie zachodzi proces fotosyntezy?
Czy komórki magazynują substancje?
Po zakończonych warsztatach edukacyjnych uczniowie samodzielnie zdobywali wiedzę, korzystając z licznych interaktywnych stanowisk. Wystawa dawała możliwość zdobywania wiedzy praktycznej, eksperymentowania ze zjawiskami przyrodniczymi, samodzielnego wyjaśniania zjawisk fizycznych, chemicznych i biologicznych. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. Wykonywane zadania łączyły nowoczesną edukację z doskonałą zabawą.
Po zajęciach udaliśmy się do jednostki PSP nr 1 w Gdyni, gdzie uczniowie mogli nie tylko dowiedzieć się od środka jak wygląda praca strażaka, zobaczyć i dotknąć prawdziwe wozy strażackie i ich wyposażenie, ale także dzięki uprzejmości dowódcy jednostki mogli sami przez chwile wcielić się w rolę strażaka, na specjalnie przystosowanej do tego sali edukacyjnej „ Ognik”, która służy do prowadzenia zajęć z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Podczas zajęć dzieci m.in. obejrzały filmy edukacyjne, poznały zagrożenia mogące występować w domu, w szkole i w innych obiektach użyteczności publicznej oraz zobaczyły symulację pożaru w mieszkaniu. Ponadto, przedstawiono sposób bezpiecznego postępowania podczas ewakuacji i powiadamiania służb ratunkowych. Dzieci zostały też przeszkolone z pierwszej pomocy. Nasza grupa miała też niepowtarzalną okazję oglądać prawdziwy wyjazd straży do akcji co było dla nich naprawdę niesamowitym przeżyciem. Na sam koniec uczniowie wręczyli strażakom podziękowania za poświęcony czas, za przybliżenie specyfiki pracy strażaka oraz udzielenie wskazówek dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Agata Piechowska
Uczniowie kl.IIIb gimnazjum dnia 17.10.2018r. wyjechali do Gdańska, aby lepiej przygotować się do wyboru zawodu i dalszej drogi kształcenia. Uczestniczyli w warsztatach rozwijających umiejętności interpersonalne, odkrywali też swoje talenty i predyspozycje. Potem poznawali pracę osób zatrudnionych w dużym przedsiębiorstwie oraz małej firmie. Było to ciekawe doświadczenie i zetknięcie z ludźmi, którzy łączą pracę zawodową z osobistymi zainteresowaniami i pasjami.
16 października odbył się apel poświęcony Św. Janowi Pawłowi II pod hasłem: Święty Jan Paweł II - "Droga do świętości". Montaż słowno - muzyczny przygotowali uczniowie klasy IVb oraz klasa VIIIa. Była to 40 rocznica wyboru Karola Wojtyły na stoliocę Piotrową. 22 października (inauguracja pontyfikatu) odbędzie się apel dla uczniów klas zerowych i przedszkolaków. Apel przygotowały panie Katechetki przy współpracy nauczycieli z naszej szkoły.
12 października obchodziliśmy w szkole Dzień Edukacji Narodowej. Część artystyczną z tej okazji przygotowała klasa Va i dwoje uczniów z klasy IIIb PG. Przedstawienie w sposób humorystyczny ukazało różne obszary codziennego życia szkolnego. Koordynatorem spotkania była pani Anita Gronda - Hinca, a muzycznie uczniów do występu przygotowała pani Marzena Olszewska.
W piątek 12 października w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyły się wojewódzkie uroczystości związane z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Podczas spotkania Pomorska Kurator Oświaty wręczyła nagrody również nauczycielom z naszej szkoły: pani Danucie Czaja - Nagrodę Kuratora Oświaty oraz pani Danucie Janca - Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Panie Renata Dunst i Ilona Chmurzyńska otrzymały Medale Komisji Edukacji Narodowej. Gratulujemy.
Dnia 3 października uczniowie uczęszczający na lekcje j. kaszubskiego udali się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Dolinie Jadwigi. Mimo niesprzyjającej pogody na dzieci czekało sporo ciekawych atrakcji. Po przedstawieniu przez gospodynię legendy związanej z pochodzeniem nazwy miejscowości, dzieci własnoręcznie przygotowały bułeczki do wypieku, a później przeplatały sznurówki przez drewniane buty. Następnie wesoło bawiły się śpiewając, tańcząc i grając na kaszubskich instrumentach, które przedstawili im członkowie kaszubskiego zespołu. Dzieci zapoznały się z pracami, jakie wykonuje się na kaszubskiej wsi. Dowiedziały się również jakich narzędzi do pracy używano kiedyś, a czego używa się dziś oraz skąd wzięły się kolory znajdujące się w kaszubskim hafcie. Uczniowie samodzielnie obierali tzw. pulki, które później skonsumowali. Skosztowali również placków ziemniaczanych. Kolejną atrakcją był przejazd agrobusem po okolicznych polach i lasach, gdzie zgodnie z legendą napotkali Borową Ciotkę i Borowego Dziadka. Po powrocie do zagrody dzieci miały możliwość zabawy w małpim gaju z piłeczkami oraz zagrania w minigolfa. Następną pracą zadaną dzieciom przez gospodynię było wybranie zboża spośród innych ziaren znajdujących się w pojemniczku. To zadanie, mimo iż żmudne, uczniowie wykonywani z niewiarygodnym skupieniem i cierpliwością. Ostatnią z wielu atrakcji było przyrządzenie przez każde dziecko ciasta na kluski w kubeczku, co również sprawiło wiele frajdy. Na zakończenie dzieci wysłuchały historię o kaszubskich Stolemach i w nawiązaniu do legend opowiedzianych przez gospodynię, otrzymały od niej pamiątkę w postaci kamienia i szyszki. Dzieci opuściły gospodarstwo z uśmiechem, bogatsi o nowe doświadczenia i nową wiedzę na temat Kaszub i życia w gospodarstwie. Niestety z wielkim niedosytem, gdyż ze względu na chłód i padający deszcz, nie mogły skorzystać z wielu atrakcji plenerowych tego naprawdę ciekawego miejsca. Z tego powodu z przyjemnością odwiedzą to miejsce jeszcze raz. Oby tylko następnym razem trafiła się lepsza pogoda.
Tekst: p. Joanna
Dnia 10 października do naszej szkoły przyjechało trzech piłkarzy z Klubu Sportowego Radunia z trenerem na czele. Opowiadali o swoich karierach sportowych. Dzieci miały możliwość zadawania przeróżnych pytań, na które sportowcy chętnie odpowiadali. Pytały o ich dietę, od kiedy zaczynali grać, z jakimi drużynami rywalizowali, jak często mają treningi. Na koniec spotkania piłkarze rozdawali swoje zdjęcia i autografy.
Tekst: Jagoda Wiedemann, Wanessa Waligóra ;)
poniedziałek
13.00- Klukowa Huta – Nowe Łosienice – Nowa Wieś – Reja – Grodzisko
13.00– Klukowa Huta – Węsiory – Klukowa Huta – Borowiec – Czarlino
13.55 – Klukowa Huta – Przedszkole – Nowe Łosienice – Nowa Wieś – Reja – Grodzisko
14.50 – Klukowa Huta – Nowe Łosienice – Nowa Wieś – Reja – Grodzisko
14.50. – Klukowa Huta – Przedszkole – Węsiory – Klukowa Huta – Borowiec – Czarlino
wtorek
13.00 -Klukowa Huta – Przedszkole – Nowe Łosienice – Nowa Wieś – Reja – Grodzisko
13.00- Klukowa Huta – Przedszkole – Węsiory – Klukowa Huta – Borowiec – Czarlino
13.55- Klukowa Huta – Nowe Łosienice – Nowa Wieś – Reja – Grodzisko
14.50- Klukowa Huta – Nowe Łosienice – Nowa Wieś – Reja – Grodzisko
14.50 – Klukowa Huta – Węsiory – Borowiec – Czarlino
środa
13.00 – Klukowa Huta – Nowe Łosienice – Nowa Wieś – Reja – Grodzisko
13.00 – Klukowa Huta – Węsiory – Klukowa Huta – Borowiec – Czarlino
13.55 - Klukowa Huta – Przedszkole – Nowe Łosienice – Nowa Wieś – Reja – Grodzisko
14.45 - Klukowa Huta – Nowe Łosienice – Nowa Wieś – Reja – Grodzisko
14.45 – Klukowa Huta – Przedszkole – Węsiory – Klukowa Huta – Borowiec – Czarlino
czwartek
13.00 – Klukowa Huta – Przedszkole – Nowe Łosienice – Nowa Wieś – Reja – Grodzisko
13.00– Klukowa Huta – Przedszkole – Węsiory –Klukowa Huta – Borowiec – Czarlino
13.55 – Klukowa Huta – Nowe Łosienice – Nowa Wieś – Reja – Grodzisko
14.50 – Klukowa Huta – Nowe Łosienice – Nowa Wieś – Reja – Grodzisko
14.50 – Klukowa Huta – Węsiory – Klukowa Huta – Borowiec – Czarlino – Stężyca
piątek
13.00 - Klukowa Huta – Przedszkole – Nowe Łosienice – Nowa Wieś – Reja – Grodzisko
13.00 – Klukowa Huta – Przedszkole – Węsiory – Klukowa Huta – Borowiec – Czarlino
13.55– Klukowa Huta – Nowe Łosienice – Nowa Wieś – Reja – Grodzisko
14.50 – Klukowa Huta – Nowe Łosienice – Nowa Wieś – Reja – Grodzisko
14.50 – Klukowa Huta – Węsiory – Klukowa Huta – Borowiec – Czarlino
2 października Samorząd Uczniowski postanowił uczcić przypadający w minioną niedzielę - Dzień Chłopaka. Z tej okazji zorganizowano dyskotekę dla uczniów klas IV - VI, a później VII - VIII i III PG. Impreza przebiegła w atmosferze radości i dobrej zabawy. Uczniowie klas starszych podczas dyskoteki wykazali się dobrą pamięcią i poczuciem rytmu, tańcząc niemalże całą grupą "Belgijkę" i układy poznane podczas kolonii letnich.
Gminny Konkurs Fotograficzny
„Gmina Stężyca w obiektywie”
Konkurs organizowany przez Zespól Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie
III. Sprawy organizacyjne
Załączniki:
Nr 1 – Karta zgłoszenia
Nr 2 – Oświadczenie
Nr 3 – Zgoda rodzica, opiekuna prawnego
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE
ORGANIZATOR:
Zespól Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie
Koordynator konkursu Honorata Kuziemkowska, Krystyna Śliwińska
Plik do pobrania : karta-zgloszenia-moj_konkurs_foto.doc
Dnia 27 września uczniowie klasy 2b przenieśli się do Hiszpanii. Poprzez zabawę poznawaliśmy podstawowe zwroty w języku hiszpańskim, liczebniki do 10, zwierzęta. Dzieci wykonały swoje pierwsze słowniki polsko-hiszpańskie. Delektowaliśmy się owocami winogron i pomarańczy. Nie zabrakło też dobrej hiszpańskiej muzyki i tańca.
Tekst p. Anna Woźniak