Dnia 26.09.2018 roku uczniowie obu klas czwartych odbyli wycieczkę do Będomina do Muzeum Hymnu Narodowego. Pani przewodnik w ciekawy sposób przybliżyła dzieciom życie i działalność Józefa Wybickiego. Opowiedziała też historię powstania naszego hymnu. Uczniowie pochwalili się wiedzą na ten temat oraz odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, wszystkie cztery zwrotki.
Ciekawą atrakcją okazał się około 400-letni dąb szypułkowy, zwany „Dębem Wybickiego”. W pobliżu muzeum zainstalowano 5-metrowy pomnik orła, którego skrzydła tworzą stare kosy, co również zaciekawiło czwartoklasistów.
Tekst p. Joanna Chmurzyńska-Wolska
W poniedziałek 17 września 2018 roku o godzinie 11:00 Mszą Świętą rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pominka ku pamięci poległych za ojczyznę, który znajduje się przy cmentarzu parafialnym w Klukowej Hucie. Na tę okoliczność przybyli zaproszeni goście wśród których między innymi znaleźli się: Wójt Gminy Stężyca, Sekretarz Gminy Stężyca, Radni Gminy Stężyca, Sołtys Klukowej Huty, a także tutejsi mieszkańcy i uczniowie naszej szkoły z wychowawcami. Podczas uroczystości w części artystycznej wystąpiła młodzież naszej placówki, którą przygotowały panie: Janina Reclaw, Emilia Kamińska i Marzena Olszewska.
Opracowała: Wanessa Waligóra
W niedzielę 9 września po południu uczniowie klas VII, VIII SP i III PG wyjechali szkolnym autobusem na Stadion Energa Gdańsk, na mecz Lechia Gdańsk - Karpaty Lwów. Mecz towarzyski zakończył się wynikiem 1:0 dla gości. Przed meczem uczniowie uczestniczyli w festynie, podczas którego mogli spróbować różnych smakołyków z foodtracków. Droga powrotna minęła im bezpiecznie i wesoło. Podczas wyjazdu opiekowali się nimi: p. Ilona Chmurzyńska, p. Wiesława Gostkowska i p. Janusz Chmurzyński.
Tekst: Jagoda Wiedemann
W dniu 13.09.2018r. odbędzie się zebranie ogólne rodziców oraz spotkania z wychowawcami, zgodnie z harmonogramem:
HARMONOGRAM DNIA:
8:00 - Msza Święta w Kościele Parafialnym w Klukowej Hucie
9:00 - uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019 (na terenie szkoły)
Po uroczystości uczniowie spotykają się z wychowawcami klas. KLASY ZEROWE tego dnia pracują do odwozów - harmonogram poniżej.
HARMONOGRAM ODWOZÓW 3 września 2018r. (poniedziałek)
11:30 przedszkole – szkoła – Nowy Ostrów - Nowe Łosienice – Klukowa Huta (szkoła) – Klukowa Huta wyb. - Dąbrowa – Klukowa Huta (szkoła) – Nowa Wieś – Reja – Grodzisko
11:30 przedszkole – szkoła – Węsiory – Klukowa Huta – Borowiec – Czarlino
I AUTOBUS
Wyjazd ze Stężycy 6.52 – Czarlino (figura) 6.57 – Borowiec wyb. 7.00 – Borowiec wieś 7.02 – Borowiec (wiatrak) 7.04 – Klukowa Huta 7.07
Nowe Łosienice (sklep) 7.17 – Nowy Ostrów (Krzyż) 7.18 – Klukowa Huta 7.25
Dąbrowa (obok Państwa Wiśniewskich) 7.32 – Dąbrowa 7.33 – ul. Ks. B. Sychty 7.35 – Klukowa Huta wyb. 7.37 – Klukowa Huta szkoła 7.40 – przedszkole 7.43
II AUTOBUS
Wyjazd ze Stężycy 6.52 – Borucino 7.07 – Grodzisko 7.10 – Reja 7.12 – Nowa Wieś 7.14 – Klukowa Huta 7.17
Węsiory wyb. 7.22 – Klukowa Huta 7.27
Drodzy uczniowie! Czas wakacji, to czas radości, odpoczynku i zabawy. Życzymy Wam, aby były pełne słońca i samych radosnych chwil, które będziecie miło wspominać. Podczas letniego wypoczynku pamiętajcie zawsze o Waszym zdrowiu i bezpieczeństwie. Do zobaczenia we wrześniu!
HARMONOGRAM DNIA:
8:00 - Msza Święta w Kościele Parafialnym w Klukowej Hucie
9:00 - Uroczyste zakończenie roku szkolnego na terenie szkoły
Odwozy w piątek 22 czerwca
11:00 szkoła – Dąbrowa – Klukowa Huta – Nowe Łosienice – Klukowa Huta – Nowa Wieś – Reja – Grodzisko – Klukowa Huta – Przedszkole godz. 12.00 – Nowe Łosienice – Nowa Wieś – Grodzisko
10.55 szkoła –Węsiory – Borowiec – Czarlino – Klukowa Huta – Przedszkole godz. 12.00 - Węsiory – Borowiec – Czarlino
21 czerwca uczniowie klas czwartych uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Zwiedzając dworek, w którym urodził się twórca hymnu narodowego - Józef Wybicki, dzieci zapoznały się z biografią tej wielkiej postaci i historią powstania Mazurka Dąbrowskiego. Ponadto czwartoklasiści mieli okazję zobaczyć prezentowane we wnętrzach dworku stare meble i liczne przedmioty. Była to cenna lekcja poświęcona symbolom naszego państwa.
W dniach 13-15 czerwca uczniowie klas IIb PG i VIa SP wybrali się na wycieczkę Szlakiem Pierwszych Piastów.
Pierwszego dnia odwiedziliśmy skansen kolejki wąskotorowej w Wenecji, gdzie zobaczyliśmy przykłady kolejek wąskotorowych. Następnie jedną z nich pojechaliśmy w kierunku Biskupina, aby zwiedzić osadę. W Gnieźnie pani przewodnik oprowadziła nas po katedrze gnieźnieńskiej. Kolejnego dnia poszliśmy do palmiarni w parku Wilsona. Byliśmy w Rogalowym Muzeum, gdzie poznaliśmy tajniki rogali świętomarcińskich, a później oglądaliśmy poznańskie koziołki bodące się na ratuszu. Nie zabrakło nam też rozrywki, ponieważ wesoło spędziliśmy czas w Malta-Ski. Poznaliśmy dwie poznańskie legendy i pojedyncze słowa z gwary poznańskiej. Ostatniego dnia udaliśmy się na Pola Lednickie oraz Ostrów Lednicki. Po sytym obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
Tekst: Karolina Myszk, Wanessa Waligóra.
Odwozy dla klas 0 - VII SP:
13:00 - szkoła, przedszkole, Nowa Wieś, Reja, Grodzisko
13:05 - szkoła, przedszkole, Klukowa Huta wyb., Dąbrowa, Nowe Łosienice. UWAGA! Jeśli liczba dzieci będzie przekraczała dozwoloną liczbę w autobusie, odbędą się 2 kursy: 1- Dąbrowa, 2 - Nowe Łosienice, Nowy Ostrów
12:55 - szkoła, przedszkole, Węsiory, Borowiec, Czarlino
Odwozy dla klas II i III PG:
14:40 - szkoła – Nowe Łosienice – Nowa Wieś – Reja – Grodzisko
14:40 - szkoła – Węsiory – Klukowa Huta – Borowiec – Czarlino
Samorząd Uczniowski zakończył zbiórkę nakrętek dla Izy. Największą ilość zebrała klasa 7b SP - 101,5kg. Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego: Aniela Raba
Klasy IV uczestniczyły w spotkaniach z pielęgniarką szkolną, których celem było zapoznanie młodzieży z podstawami udzielania pierwszej pomocy. Na początku spotkania pani pielęgniarka przypomniała uczniom, jak należy się zachować, gdy jesteśmy świadkami wypadku oraz podała numery alarmowe, pod które należy dzwonić w razie niebezpieczeństwa. Na szkolnym fantomie pani Krystyna przeprowadziła masaż serca i sztuczne oddychanie, a następnie uczniowie mogli sami spróbować, jak to się robi. Serdecznie dziękujemy pani Krystynie za wszystkie przekazane wskazówki z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Honorata Kuziemkowska
Dnia 17 czerwca 2018r. w szkole podstawowej w Stężycy odbyło się rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Świat, w którym żyjemy"- wyprawa moich marzeń. Aleksandra Król z klasy Ib zajęła III miejsce w kategorii klas I-III, zaś w kategorii IV-VII Natalia Hinc z VIa zdobyła II miejsce. Gratulujemy .
Honorata Kuziemkowska
W Gminnym Domu Kultury w Lini podsumowano 23 edycję Wojewódzkiego Konkursu Haftu Kaszubskiego. Komisja oceniając prace brała pod uwagę ich zgodność z ornamentyką poszczególnych szkół haftu kaszubskiego, właściwą kolorystykę wzorów, oryginalność kompozycji i poziom wykonania technicznego. Wręczenie nagród było też okazją do podziwiania arcydzieł sztuki hafciarskiej. Konkurs obywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałka województwa pomorskiego, wojewody pomorskiego, starosty wejherowskiego i wójta Lini. Wśród laureatów znalazły się też uczennice naszej szkoły: Zuzanna Lejkowska i Paulina Pobłocka z klasy VIb zdobywając III miejsce w swojej kategorii wiekowej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Tekst: Honorata Kuziemkowska
Informacje o programie znajdują się w pliku (kliknij, aby otworzyć) dobry_start-_na_strone_internetowa.pdf
12 czerwca dwie drużyny ze szkoły podstawowej wzięły udział w finale Powiatowej Ligii Matematycznej w szkole podstawowej nr 1 w Kartuzach. Finał poprzedzony był eliminacjami, które trwały od stycznia i polegały na rozwiązywaniu co miesiąc zestawu zadań, za które uczniowie otrzymywali punkty. W finale grupa pierwsza: Marcelina Dułak, Aleksander Gawin i Łukasz Dunst zajęła 5 miejsce, natomiast grupa druga: Mikołaj Sadowski i Konrad Wiśniewski zajęła miejsce 7. Gratulacje!
Aniela Raba
We wtorek 12 czerwca sześcioosobowa drużyna z naszej szkoły: Julian Wolski, Piotr Warmowski, Julia Raba, Mateusz Duzowski, Marta Duzowska i Szymon Mejer, wzięła udział w IX finale powiatowego konkursu ABC Młodego Ekonomisty. Wśród 85 uczestników konkursu nasza uczennica Julia Raba zajęła 8 miejsce. Gratulujemy!
Wyjazd, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć był dla nas niezapomnianym przeżyciem duchowym. Wyjechaliśmy w pozytywnych nastrojach. Wielkim zaskoczeniem była dla nas wspólnota jaką wszyscy tworzyliśmy. Nie istniał tam podział, wszyscy byliśmy braćmi. Warunki atmosferyczne nie były nam straszne w zagłębieniu relacji z Bogiem. Mieliśmy możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty. Wróciliśmy umocnieni w Duchu Świętym.
Tekst: Weronika Okuniewska
W dniach 6-8 czerwca uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunkami udali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Grupa liczyła 42 osoby: 37 dzieci z klas V-VII wraz z wychowawcami oraz rodzice: pani Małgorzata Trela i pani Jolanta Tomaczkowska. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy w środę o godzinie 14.00 od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się kolumna Zygmunta III Wazy. Wraz z przewodnikiem podziwialiśmy Rynek Starego Miasta z pomnikiem Warszawskiej Syrenki na środku placu, a później przeszliśmy przez ul. Piwną i Miodową. Niebawem znaleźliśmy się przy Barbakanie. Mieliśmy okazję wejść do środka tej baszty i spacerować po średniowiecznych murach. Wracając w kierunku autokaru skręciliśmy na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza. Akurat odbywała się zmiana warty. Następnie udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie podziwialiśmy piękną panoramę Warszawy. Po takim dniu pełnym wrażeń, pojechaliśmy do hotelu Julinek. Tam czekała na nas kolacja przy ognisku i zasłużony odpoczynek. Uczestniczyliśmy też w warsztatach przyrodniczych prowadzonych przez pana Łukasza Tulej - podróżnika, pasjonata i przyrodnika. Pan Łukasz to komentator wydarzeń nt. sztuki przetrwania w warunkach ekstremalnych w programach informacyjnych TVP, Polsat, TVN, Prowadzący program „Naturalnie Polska” dla Planete+. Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie również był udany, ponieważ dzień ten był słoneczny i ciepły. Rozpoczęliśmy go od zwiedzania Galerii Figur Stalowych w Pruszkowie. Wystawa rzeźb stalowych, którą obejrzeliśmy zrobiła na nas ogromne wrażenie. Zobaczyliśmy imponujących rozmiarów figury metalowe – roboty, bohaterów kreskówek i filmów animowanych, zwierzęta, postacie filmowe oraz perfekcyjnie zrekonstruowane samochody, które powstały w wyniku przetworzenia i obróbki złomu. To atrakcja unikalna nie tylko w skali Polski, ale także Europy i całego świata. Każdy z nas mógł usiąść na motorze lub za kierownicą samochodu. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie gmachu TVP. Po przyjeździe pod budynek Telewizji Polskiej udaliśmy się, wraz z przewodnikiem, do środka. Poznaliśmy szczegóły pracy ludzi przedstawiających nam codziennie na ekranach telewizorów wiadomości sportowe. Zobaczyliśmy to wszystko czego nie widać podczas transmisji telewizyjnej, ile urządzeń i ludzi je obsługujących potrzeba do nagrania kilkuminutowego programu. Następnie przeszliśmy do studia, gdzie codziennie kręcony jest popularny program rozrywkowy „Jaka to melodia" czy też "Pytanie na Śniadanie". Potem udaliśmy się do Łazienek Królewskich. Tam braliśmy udział w tzw. Grze Miejskiej, której celem było poznanie historycznych miejsc i prawidłowo odpowiedzieć na pytania z quizu. Zostaliśmy podzieleni na grupy, każda otrzymała swój zestaw pytań. Pierwsze miejsce zajęła grupa Królewska Szóstka( Zuzia Lejkowska, Agata Wiczkowska, Paulina Trela, Ania Trela, Hania Dułak). Po smacznym obiedzie w restauracji pojechaliśmy zwiedzić drugi, niezwykle ważny dla uczestników wycieczki obiekt - Stadion Narodowy. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie! Wspólnie z przewodnikiem mogliśmy zobaczyć miejsca, do których chciałby zajrzeć każdy kibic piłki nożnej czyli szatnie, w której niejednokrotnie gościła reprezentacja Polski w piłkę nożną, czy też sale konferencyjną. Ostatni dzień naszej wyprawy spędziliśmy aktywnie w Parku Rozrywki Hotelu Julinek. Pierwszą atrakcją był Park Linowy, gdzie każdy z nas mógł spróbować własnych sił. Następnie była zabawa na placu zabaw, gra w Mini Golfa czy jazda gokardami, a potem świetna zabawa na placu ze zjeżdżalniami i dmuchańcami. Zwiedziliśmy też Wystawę Sztuki Cyrkowej w budynku Małej Areny. To prawdziwe muzeum prezentujące eksponaty z bogatej kolekcji ilustrujące historię polskiego cyrku po II wojnie światowej, w tym unikalną kolekcję plakatów cyrkowych. Zmęczeni i szczęśliwi udaliśmy się w drogę powrotną. Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto. Bardzo dziękujemy wszystkim opiekunom - pani Reclaw, pani Śliwińskiej oraz pani Trela i Tomaczkowskiej za pomoc w opiece podczas wyjazdu.
Tekst p. Honorata Kuziemkowska