W niedzielę 28 maja 2017r. w Klukowej Hucie odbył się XIV Festyn Rodzinny. Słońce towarzyszyło nam od rana, a wśród zgromadzonych panowała równie ciepła, radosna i rodzinna atmosfera. Festyn jest coroczną imprezą, która integruje społeczność Klukowej Huty i nie tylko. Podczas festynu rozstrzygnięto Powiatowy Konkurs Plastyczny „Moja Mała Ojczyzna – Zagroda Kaszubska”, nad którym patronat mieli: Wójt Gminy Stężyca i Starosta Kartuski. Sporą liczbę uczestników skupił również konkurs „Ja też mam talent”. Ponadto w programie były między innymi:
- bieganie w piłce na wodzie
- kącik przedszkolaka
- konkursy rodzinne
- występy artystyczne uczniów
- dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci
- mała gastronomia zorganizowana przez Radę Rodziców oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Klukowej Hucie, a także wiele innych atrakcji.
Impreza jest organizowana jako wspólne przedsięwzięcie Zespołu Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie, Rady Rodziców, Rady Sołeckiej i Samorządu Uczniowskiego
Na konkurs wpłynęło 60 prac wykonanych przez uczniów powiatu kartuskiego.
Komisja konkursowa w składzie:
Honorata Kuziemkowska
Krystyna Śliwińska
Karolina Hinca
Lidia Wiedemann
Komisja konkursowa przy ocenianiu prac wzięła pod uwagę tradycyjność i orginalność wykonania zagrody kaszubskiej, kolorystykę, materiały i technologię wykonania, ogólne wrażenie estetyczne, samodzielność wykonania pracy oraz kierując sie kryteriami określonymi w regulaminie konkursu, postanowiła przyznać następujące miejsca:
W kategorii przedszkola i kl.0
I miejsce
Amelia Wenta (Borek Kamienny)
Maksymilian Przytarski( Klukowa Huta)
II miejsce
Anna Przytarska ( Klukowa Huta)
Zofia Wolska ( Klukowa Huta)
III miejsce
Karolina Dułak (Stężyca)
Eliza Biernat ( Egiertowo)
Wyróżnienia
Aleksander Dolny (Klukowa Huta)
Martyna Hinca (Klukowa Huta)
Karolina Hinc (Węsiory)
W kategorii klas I - III
I miejsce
Michalina Stenka ( Klukowa Huta)
Borys Seniuś (Egiertowo)
II miejsce
Kacper Wenta (Tuchlino)
III miejsce
Natalia Syldatk (Tuchlino)
Izabela Kitowska (Kolonia)
Wyróżnienia
Patryk Kwidziński (Kolonia)
Julia Koszałka (Tuchlino)
Aleksandra Hinca (Stężyca)
Pola Hubeny (Kartuzy)
W kategorii klas IV-VI
I miejsce
Damian Wilkowski (Egiertowo)
Kinga Kuziemkowska (Stężyca)
II miejsce
Natalia Hinc (Klukowa Huta)
Mikołaj Romanowicz (Pomieczyńska Huta)
III miejsce
Agata Puckowska (Pomieczyńska Huta)
Wyróżnienia:
Paweł Szadach (Egiertowo)
Beata Skierka ( Stężyca)
Kinga Kąkol (Egiertowo)
Dominika Aszyk (Egiertowo)
Paulina Stencel ( Klukowa Huta)
W kategorii gimnazjum
I miejsce
Szymon Ruszkowski(Tuchlino)
Dawid Kulas (Sulęczyno)
II miejsce
Katarzyna Walkusz (Sierakowice)
III miejsce
Natalia Woźniak( Sierakowice)
Wyróżnienia:
Łukasz Bigus (Sulęczyno)
Paweł Hinca ( Stężyca)
Jury i organizatorzy dziękują dzieciom za wykonanie pięknych prac przestrzennych. Słowa podziękowania kierują do wychowawców i nauczycieli, którzy zachęcili swoich uczniów do udziału w konkursie.
Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce podczas Festynu Rodzinnego w Klukowej Hucie. Dzieci otrzymały atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez: Gminę Stężyca, Starostwo Powiatowe w Kartuzach, Radę Rodziców przy ZKiW Klukowa Huta, Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, Farwa, Potraccy "Pracownia pod Aniołami", Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Zakład Ogólnobudowlany Kuziemkowski Zbigniew, a słodycze ufundowała Fabryka Czekolady "Bałtyk". Laureaci byli bardzo zadowoleni z nagród, a cukierki Dulio i czekolada trskawkowa były rewelacyjne.
Tekst: pani Honorata Kuziemkowska
Dnia 25 maja 2017 w ZSiO w Kartuzach odbył się finał konkursu ABC Młodego Ekonomisty, w którym wzięło udział 16 szkół z powiatu kartuskiego, łącznie 87 uczniów. Drużyna z naszej szkoły składająca się z uczniów: Daniel Wolski, Maciej Wiśniewski, Jakub Sadowski, Robert Piwowarski, Julian Wolski i Julia Raba - zdobyła w konkursie II miejsce. Natomiast indywidualnie Daniel Wolski zajął miejsce V, a Maciej Wiśniewski miejsce VI. GRATULUJEMY NASZYM MŁODYM EKONOMISTOM!
W piatek 19 maja w Mściszewicach odbył się Bieg Papieski, w którym uczestniczyli też uczniowie naszej szkoły. Konkurencja podczas biegów była bardzo liczna. W każdym biegu w poszczególnych kategoriach wiekowych brało udział ponad 20 uczestników. Dlatego tym bardziej gratulujemy wszystkim naszym zawodnikom, którzy zmagali się z tak ogromną konkurencją. Kilkoro naszych uczniów pobiegło tak znakomicie, że stanęli na podium lub też byli bardzo blisko:
Szymon Puzdrowski - V miejce
Laura Pobłocka - III miejce
Nikola Cichosz - V miejsce
Jakub Szczypiór - V miejsce
Magdalena Rekowska - V miejsce
Szymon Sychta - IV miejsce
Anna Trela - II miejsce
Paulina Trela - I miejsce
Krzysztof Dułak - II miejsce
Mikołaj Sadowski - IV miejsce
Oliwia Chmurzyńska - III miejsce
Uprzejmie proszę o dofinansowanie XIV Festynu Rodzinnego, który odbędzie się dnia 28.05.2017r. na terenie Zespołu Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie. Festyn jako coroczna impreza integracyjna dla środowiska, jest jednocześnie promocją naszej placówki, gminy i środowiska lokalnego.
W programie przewidujemy:
Impreza jest organizowana po raz 14 jako wspólne przedsięwzięcie Zespołu Kształcenia i Wychowania, Rady Rodziców, Rady Sołeckiej, Koła Gospodyń Wiejskich.
Nasz festyn jest kontynuacją corocznej tradycji naszej społeczności lokalnej. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w festynie, początek imprezy o godz. 1400 do godziny 1800
Dyrektor ZKiW w Klukowej Hucie
Grzegorz Przepiórski
Ewentualne wpłaty należy dokonać na konto Rady rodziców przy Zespole kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie 35 8350 0004 5205 1073 2000 0010 KBS w Wejherowie oddział w Stężycy
Uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej 16 i 17 maja 2017r. zwiedzali piękny Toruń. Poznali legendy i fakty związane z krzywą wieżą, Bramą Klasztorną. Spacerowali po Rynku Starego Miasta. Zobaczyli ciekawe wystawy w Ratuszu, pomnik Mikołaja Kopernika. Byli w kościele, w którym odbył się chrzest tego wielkiego astronoma. Wspaniałych doznań dostarczyło wszystkim pieczenie pierników. W Domu Pielgrzyma był odpoczynek i bardzo dobre posiłki. Wyspani i najedzeni udali się na spotkanie z miłą panią Agnieszką - przewodniczką po Toruniu. W drugim dniu pobytu w Toruniu zwiedzali ruiny zamku krzyżackiego, spacerowali nad Wisłą. W Domu Legend Toruńskich przenieśli się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii. Były też inne atrakcje - zabawy na placach zabaw, przy fontannie Cosmopolis, lody i zakupy! Pogoda była wręcz wymarzona. Z toruńskimi piernikami i mnóstwem innych pamiątek wrócili do Klukowej Huty.
Wychowawca klasy III b
Treść listu: List_Ministra_Edukacji_Narodowej_do_Rodzicow.pdf
Ponadto Minister Edukacji Narodowej pisze: JESTEŚMY OTWARCI NA PYTANIA Z PAŃSTWA STRONY. ZAPRASZAMY DO BEZPOŚREDNIEGO KONTAKTU Z POSZCZEGÓLNYMI DEPARTAMENTAMI W MINISTERSTWIE:
TEL. 22 34 74 141 – STRUKTURA SZKÓŁ, EGZAMINY, DOSKONALENIE I KSZTAŁCENIE NAUCZYCIELI,
TEL. 22 34 74 792 – PODSTAWA PROGRAMOWA, PODRĘCZNIKI, RAMOWE PLANY NAUCZANIA,
TEL. 22 34 74 458 – PRZEKSZTAŁCANIE SZKÓŁ, SYTUACJA NAUCZYCIELI I DYREKTORÓW W OKRESIE WDRAŻANIA REFORMY.
ZACHĘCAM TAKŻE DO KORZYSTANIA Z ADRESU MAILOWEGO DEDYKOWANEGO KWESTIOM PLANOWANYCH ZMIAN W SYSTEMIE EDUKACJI:REFORMAEDUKACJI@MEN.GOV.PL
Z poważaniem Anna Zalewska
W dniach 08 - 10 maja 2017roku uczniowie klasy VIa uczestniczyli w trzydniowym biwaku LOST – Przygoda Survivalowa. Wyjazd miał formę zajęć integracyjnych, gier terenowych i nocnych, połączonych z nauką podstawowych technik survivalowych m.in. rozpalanie ognia za pomocą krzesiwa, nawigacja w terenie przy użyciu kompasu, techniki uzdatniania wody do spożycia, budowa schronienia oraz techniki wzywania pomocy.
wychowawca klasy
Dnia 15 maja 2017r. w Kartuzach podczas festynu z okazji Dnia Rodziny odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "Moja rodzina". Główne nagrody przyznano naszym wychowankom:
I miejsce - Aleksander Puzdrowski (przedszkole), I miejsce - Filip Hinc (przedszkole), II miejsce - Zofia Wolska (przedszkole), II miejsce - Patrycja Gulatowska (przedszkole), III miejsce - Wiktoria Dolna (przedszkole), II miejsce - Łukasz Hinc (IVa), III miejsce - Paulina Okuniewska (Vb), III miejsce - Maksymilian Kamiński (IIa). Wyróżnienia: Patrycja Chmurzyńska, Paulina Formela, Albert Gruchała, Aleksander Dolny, Marta Warkusz, Rozalia Kamińska, Natalia Dawidowska, Aleksander Gawin, Natalia Okuniewska, Hanna Dulak.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Tekst: p. Honorata Kuziemkowska
Dnia 25. 05. 2017 roku odbędzie się fluoryzacja (SZCZOTKOWANIE ZĘBÓW) dla klas IV - VI SP
Bardzo proszę, aby uczniowie przynieśli w tym dniu szczoteczki do zębów.
I miejsce i tytuł Mistrza Matematyki klas II - III SP zdobył Jan Chmurzyński z klasy IIIb ( 21/25 punktów)
II miejsce - Martyna Okuniewska (20 punktów)
III miejsce - Jakub Szczypiór (19 punktów)
IV miejsce - Paulina Węsierska (16 punktów)
V miejsce - Laura Piankowska (15 punktów)
V miejsce - Kacper Mejer (15 punktów)
Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu!
Wręczenie nagród i dyplomów na najbliższym apelu.
W czwartek 18 maja w Szymbarku odbył się gminny konkurs matematyczny dla klas V - VI szkoły podstawowej, w którym wzięło udział dziewiętnastu uczniów z całej gminy. Uczniowie z naszej szkoły uzyskali tam następujące wyniki:
II miejcse - Konrad Wiśniewski klasa V
III miejsce - Marcelina Dułak klasa V
III miejsce - Mikołaj Sadowski klasa VI
Gratulujemy!
Uczennica klasy III b Martyna Prądzyńska zajęła I miejsce w XVIII Diecezjalnym Konkursie Poezji Maryjnej w kategorii recytatorów klas I-III szkoły podstawowej. Martyna otrzymała też Nagrodę Prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego o/Kościerzyna. Serdeczne gratulacje!
Dnia 09.05 dzieci klas zerowych wybrały się do Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach. Dzieci miały okazję zapoznać się z elementami obrzędowości i kultury kaszubskiej. Pan przewodnik w bardzo przystępny sposób i z elementami humoru opowiadał o poszczególnych dziedzinach: hafcie kaszubskim, posagu panny młodej, rybołówstwie, rolnictwie, gospodarstwie domowym, garncarstwie. Kolejnym punktem programu były warsztaty malowania kwiatów kaszubskich na deskach drewnianych. Była to bardzo miła i udana wizyta.
Tekst p. Anna Woźniak
Szanowni Państwo, Już po raz czternasty z inicjatywy Rady Rektorów Województwa Pomorskiego w dniach 24-28 maja 2017 r. zorganizowany zostanie Bałtycki Festiwal Nauki. W ramach Festiwalu zaplanowano ponad 520 wydarzeń popularyzujących naukę, odbywających się m.in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Słupsku, Pelplinie, Borucinie czy Helu. W programie Festiwalu znalazły się m.in: konferencje i pikniki naukowe, wykłady, warsztaty, dyskusje panelowe, prezentacje doświadczeń i eksperymentów, zwiedzanie laboratoriów, naukowe wycieczki plenerowe, spektakle i wiele innych ciekawych imprez. Bałtycki Festiwal Nauki zaliczany jest do największych festiwali nauki w kraju i cieszy się jednocześnie szerokim zainteresowaniem mieszkańców Pomorza. Wysoka ranga imprezy znajduje również swoje odzwierciedlenie w patronatach honorowych min. Wojewody Pomorskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydentów Miast Gdańska, Gdyni, Sopotu i Słupska, Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Prezesa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Dyrektora Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego oraz Pomorskiego Kuratora Oświaty. Festiwal adresowany jest do szerokiego grona społeczeństwa naszego regionu, niezależnie od wykształcenia i wieku. Uczestnikami imprez są zarówno uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych jak również, osoby dorosłe, a nawet dzieci w wieku przedszkolnym. Celem Festiwalu jest przybliżenie mieszkańcom regionu tematyki prowadzonych na Pomorzu badań naukowych, zaznajomienie z osiągnięciami nauki oraz przedstawienie ich w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, sprzyjającej rozbudzeniu ciekawości świata i radości jego poznania. Część imprez festiwalowych objętych jest dofinansowaniem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków na działalność upowszechniającą naukę, z kolei wydarzenia, które podejmują tematykę dotyczącą ochrony środowiska, uzyskały dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. 2 W tegorocznej edycji Festiwalu udział zapowiedziało 9 uczelni wyższych zrzeszonych w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, w tym według kolejności alfabetycznej:
· Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
· Akademia Morska w Gdyni
· Akademia Pomorska w Słupsku
· Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
· Gdańskie Archidiecezjalne Kolegium Teologiczne w Gdyni
· Gdańskie Seminarium Duchowne
· Politechnika Gdańska
· Uniwersytet Gdański
· Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej
Program imprez festiwalowych oraz informacje dotyczące zasad zapisów na część z imprez objętych wcześniejszą rezerwacją, dostępne są po kliknięciu w nazwę każdej z uczelni, zgodnie z powyższym zestawieniem. Do grona organizatorów XIV BFN zaliczyć należy ponadto 3 Instytuty Gdańskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk. Dwa z nich: Instytut Oceanologii PAN w Sopocie oraz Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku zaprezentują się podczas X Sopockiego Dnia Nauki, który jako jedno z wydarzeń XIV BFN odbędzie w sobotę, 27 maja br. w godz. 10.00-16.00 na Placu Przyjaciół Sopotu. W imprezie udział wezmą ponadto: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku - Oddział w Sopocie, Sopockie Towarzystwo Naukowe a także Wydział Ekonomiczny Uniwerystetu Gdańskiego. Szczegółowy program X Sopockiego Dnia Nauki dostępny jest pod tym linkiem. Trzeci z Instytutów PAN - Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku zorganizuje w ramach imprez towarzyszących XIV Bałtyckiemu Festiwalu Nauki “Letnie Spotkania z Nauką” i „Oranżerię Naukową dla Dzieci”. Oba wydarzenia to cykl 18 imprez, które już od 15 lat odbywają się w każdy sobotni wieczór lipca i sierpnia na leśnej polanie w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie. Szczegóły odnośnie obu wydarzeń dostępne są pod tym linkiem. Wszystkich młodych odkrywców oraz dorosłych pasjonatów nauki zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat zaplanowanych imprez festiwalowych na stronach poszczególnych organizatorów, zachęcając tym samym do czynnego udziału w Festiwalu.
Z poważaniem, Zespół Organizacyjny XIV Bałtyckiego Festiwalu Nauki
Kasia ma 27 lat i zawsze była bardzo aktywna, wysportowana i uśmiechnięta. Oczekiwanie na dziecko, to był najpiękniejszy czas w jej życiu. Wszystko zmieniło się w ósmym miesiącu ciąży – dowiedziała się, że ma nowotwór. W jej śródpiersiu rośnie guz, który w tej chwili ma prawie 30 cm. Chłoniak T-limfoblastyczny, na który zachorowała Kasia, to bardzo agresywna odmiana, która atakuje również węzły chłonne, wątrobę, śledzionę oraz szpik. Póki co Kasia przerzutów nie ma, ale już wiadomo, że po bardzo intensywnej chemioterapii, którą teraz przechodzi, będzie potrzebowała przeszczepu. Tylko on może dać jej szansę na całkowite wyleczenie. Niestety w rodzinie nie znaleziono bliźniaka genetycznego Kasi. Może jednak nim być jedna z zarejestrowanych w DKMS osób. Na Kasię w domu czeka jej Synek, który właśnie skończył miesiąc. Kasia zamiast po porodzie wrócić z dzieckiem do domu, musiała rozpocząć leczenie. Z Maleństwem widziała się kilka razy. Bardzo za nim tęskni, a Tymon bardzo jej potrzebuje.
Dlatego szerzymy ideę rejestracji potencjalnych dawców szpiku. To nic nie kosztuje, zajmuje kilka minut, a może uratować komuś życie. Sam przeszczep również nie jest inwazyjny, nawet nie jest bolesny. W 80% przypadków wykonuje się go separując komórki z krwi obwodowej. Tylko 20% to bezpośrednie pobranie szpiku. W dodatku z talerza biodrowego, a nie jak wielu myśli z kręgosłupa.
Organizujemy Dni Dawcy „Pomóżmy Kasi i innym” w czterech miejscach w dniach 20-21 maja.
Akcja rejestracji odbędzie się:
Data: 20.05.2017
Godzina: 10:00-16:00
Miejsce: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
Adres: Bukowa 1, Wejherowo
Data: 20.05.2017
Godzina: 14:00-20:00
Miejsce: Przebojowa Majówka
Adres: Amfiteatr Stężyca
Data: 21.05.2017
Godzina: 09:00-16:00
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1 (koło Straży Pożarnej)
Adres: 3 Maja 14, Kartuzy
Data: 21.05.2017
Godzina: 10:00-16:00
Miejsce: Zespół Szkół w Miechucinie
Adres: Szkolna 1, Miechucino
Można w każdej chwili rejestrować się przez Internet.
Każda zarejestrowana osoba, to szansa na znalezienie dawcy dla Kasi i innych potrzebujących.
W środę 10 maja 2017r. na terenie przedszkola Słoneczko będą do odbioru jabłka dla dzieci z klas V - VI szkoły podstawowej i I - III gimnazjum.
Dnia 4 maja bieżącego roku klasa I a PG pod kierunkiem pani Katarzyny Kiegrowskiej - Zagozdon przygotawała uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Po wprowadzeniu sztandaru szkolnego wszyscy zaśpiewaliśmy hymn, a następnie gimnazjaliści z klasy pierwszej zaprezentowali nam krótkie, ale wspaniałe przedstawienie.
Tekst opracowała: Arleta Treder
Dyrektor ZKiW zaprasza rodziców gimnazjalistów na szkolenie o tematyce profilaktycznej "To nie dotyczy mojego dziecka", dnia 10. 05. 2017r. o godz. 16:00 w sali 110.
Dnia 02.05.2017r. odbył się „Marsz z Flagami” biało – czerwonymi, europejskimi oraz czarno – żółtymi. Przewodnikami były Pani Katarzyna Kierdowska – Zagozdon i Pani Justyna Mikołajczyk, którym bardzo dziękujemy. Podczas wędrówki Lipusz – „Tuszkowska Matka” opowiedziały wiele ciekawostek związanych z historią zwiedzanych przez nas miejsc. Na trasie czytano również fragmenty powieści „Żecie i przygody Remusa”. Po marszu wszyscy uczestnicy posilili się strawą przy ognisku, a dzieci odpowiadając na pytania dotyczące poznanych miejsc otrzymały nagrody.
Krystyna Śliwińska