Tradycje szkoły

Zespół Kształcenia i Wychowania im. dr Aleksandra Majkowskiego należy do bardzo aktywnych placówek i może poszczycić się dziesięcioletnią tradycją, która jest stałym elementem jej tożsamości oraz wypracował stałe elementy tradycji, jak: Patron, Logo i Sztandar. Szkoła pielęgnuje pamięć rocznic i świąt państwowych: Święto Niepodległości, Rocznicę Śmierci Jana Pawła II, Święto Konstytucji 3 Maja. Elementami jednoczącymi całą naszą społeczność szkolną są stałe, organizowane od lat uroczystości i imprezy szkolne: Rozpoczęcie roku szkolnego, Ślubowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej, Dzień Edukacji Narodowej, Jasełka, Dzień Seniora, Kolęda w szkole, Święto Szkoły, Uroczyste pożegnanie uczniów klas  trzecich gimnazjum, Dzień Dziecka i Sportu - Festyn Rodzinny, Bal gimnazjalny i Zakończenie roku szkolnego. Do tradycji szkoły należy również organizowanie i uczestnictwo w imprezach lokalnych. Organizujemy konkursy: Internada, matematyczny, Przegląd Scenek Niemieckojęzycznych, w których biorą udział uczniowie szkół z gminy oraz powiatu. Nasi uczniowie prezentują dorobek szkoły na Gminnym Przeglądzie Twórczości.  Tradycją naszej szkoły jest także organizowanie przez nauczycieli oraz Samorząd Uczniowski i Szkolny wielu akcji charytatywnych. Organizowane są zbiórki pieniędzy ,,Góra grosza”, WOŚP, zbiórki do puszek  na leczenie dzieci, Szlachetna paczka,  korków, pluszaków dla dzieci z Afryki. W szkole prowadzona jest kronika, w której odnotowuje się wszystkie ważniejsze wydarzenia z życia szkoły wzbogacane materiałami fotograficznymi.

Mówiąc o tradycji i obyczajach szkoły, należy wspomnieć o medalach i nagrodach przyznawanych absolwentom Szkoły Podstawowej i Gimnazjum osiągającym najwyższe wyniki w nauce, egzaminach zewnętrznych i laureatom konkursów. Nasza placówka poszczycić się może kilkoma laureatami/finalistami kuratoryjnych konkursów matematycznych. W trwającym od ośmiu lat programie pomocy stypendialnej, siedemnastu uczniów ZKiW w Klukowej Hucie otrzymało Stypendia oraz Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego przyznawane uzdolnionym dzieciom i młodzieży.